Add to wishlistAdded to wishlistRemoved from wishlist 0
Category:
This premium TV features details and contrast, expert-validated colors and a slim bezel. Its contour design brings you a modern look, while clear motion and depth enhance the picture. ¹65” and 55” Class have Contour Design. 83” and 77” Class have a Laser Slim design. ²Motion Xcelerator 120Hz is sometimes called Motion Xcelerator Turbo. ³Utilizes AI-based formulas. ⁴Samsung Account required for network-based smart services, including streaming apps and other smart features. Separate [connected] computer, mobile or other device may be necessary to create/log in to Samsung Account (free to download and create). Without Account log in, only external device connections (e.g., via HDMI) and terrestrial/over-the-air TV (only for TVs with tuners) available.
MOTION XCELERATOR 120Hz: Experience smooth action with exceptional motion enhancements; Get crisp visuals at a speed of 120 frames per second for a seamless picture²